„Systemy kolejowe” w Wiśle
Polsko-czesko-słowacka konferencja kolejowa
W dniach 7-9 marca 2018 r. w hotelu Stok w Wiśle odbyła się VIII edycja polsko-czesko-słowackiej konferencji Systemy Kolejowe, która jest znaczącym wydarzeniem w kalendarzu tej części sektora logistycznego, który zahacza o przewozy kolejowe. Oprócz wymiany wiedzy i doświadczeń, najważniejszą cechą formuły konferencji są spotkania managerów, specjalistów, klientów z branży kolejowej i instytucji z Polski, Czech i Słowacji. W tym roku w konferencji wzięło udział 150 osób. W 2018 r. konferencja, której organizatorami są spółki OLTIS Polska oraz První Signální miała na celu zwrócenie uwagi na szeroko rozumiany problem bezpieczeństwa na kolei. Tematyka obejmowała bezpieczeństwo w zakresie sprzętu i infrastruktury, ludzi, gromadzonych danych a także przewożonych towarów. Przedstawione zostały aktualne dyrektywy unijne, problemy i zagrożenia dla przewoźników, zarządców infrastruktury i właścicieli bocznic.
Wymiana doświadczeń
Ze względu na rosnące z roku na rok zainteresowanie konferencją, organizatorzy zdecydowali się na zmianę lokalizacji. Tegoroczna konferencja odbyła się w Wiśle, w hotelu STOK, który był w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla rosnącej z każdym rokiem liczby uczestników.
Celem konferencji jest między innymi wymiana polsko-czesko-słowackich doświadczeń między przedstawicielami szeroko rozumianej branży kolejowej. W ramach konferencji odbyło się nieformalne spotkanie trzech zarządców infrastruktury kolejowej z Polski (PKP PLK) , Czech (SžDC) i Słowacji (žSR), reprezentowanych przez prezesów zarządu. Jednym z tematów rozmów były plany współpracy na rok bieżący.
Z roku na rok w konferencji uczestniczy coraz więcej gości i prelegentów, głównie z Polski, ale zwiększa się również liczba uczestników z Czech i Słowacji. Swoje prezentacje mieli przedstawiciele takich instytucji i firm jak: Dopravní vzdělávací institut, SžDC, žSR, TCC Marconi, Drážní Inspekce, Výzkumný Ústav Železniční. Ze strony polskiej prezentacje przedstawili między innymi prelegenci reprezentujący takie instytucje Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytut Kolejnictwa , Politechnika Krakowska, Politechnika Warszawska, Wyższa Szkoła Biznesu w Katowicach – Katedra Transportu Szynowego, IGTL, WST Katowice, Fundacja Pro Kolej czy Kancelaria Iuridica.
Ze szczegółowym programem i relacją z konferencji i można zapoznać się na jej stronie internetowej: https://www.systemykolejowe.pl/pl
Mniej formalnie
Od zawsze wiadomo, że najlepsze kontakty nawiązuje się w sytuacjach, kiedy uczestnicy konferencji mogą poczuć się swobodniej. Organizatorzy jak zawsze zatroszczyli się o odpowiednią atmosferę samej konferencji jak i odpowiednią oprawę spotkań wieczornych. Pierwszego dnia odbył się koncert grupy „LEGENDY SE VRACI”, która przypomniała nieśmiertelne rockowe przeboje. A podczas uroczystego bankietu drugiego dnia konferencji, rozrywkę zapewniła grupa „POP STARS” grająca covery popularnych przebojów od lat 60 do 90.
Pomocna dłoń
Jak co roku część środków uzyskanych z opłaty konferencyjnej zostało przekazanych na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce – „Sindbad”, Rodzinny Dom Czasowego Pobytu w Ustroniu. Dodatkowo odbyła się loteria na wsparcie rehabilitacji Terezki Hoňkove, która od urodzenia cierpi na Chorobę Heinego-Medina. Uczestnicy konferencji okazali się hojni i zebrano prawie 2 tys. zł na leczenie, które ma sprawić, że dziewczynka będzie kiedyś mogła chodzić.
Współpraca
W tym roku impreza została objęta patronatem honorowym: Urzędu Transportu Kolejowego, Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie i ACRI. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do wszystkich partnerów tego wydarzenia: KZA Kraków, Frauscher, PKP LHS, Infrakte, Výzkumný Ústav Železniční, Elmontaż i TTC Marconi oraz GRAW, Wichary Technologies, Mobile Wagon Service Railtech, Infra Silesia, Koleje Wielkopolskie, RailTech Papla, Guretruck, Czas na Herbatę, Studio Kreacji, BMW Sikora.
Medialne wsparcie zapewnili Transport Manager i Kurier Kolejowy.
Zapraszamy za rok